Friday 26 Apr 2024
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Default font size Decrease font size default style blue style red style grey style

Μια ΟΜΑΔΑ γεννιέται!

Στις 4 καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα οι κορασίδες της ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ! Στον ημιτελικό όμιλο του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξήχθη στο Πανόραμα το Σάββατο 20 και την Κυριακή 21 Ιουνίου, με 2 νίκες και μια ήττα οι κορασίδες της ΑΕΠ πέρασαν στο final four του πανελλήνιου πρωταθλήματος!

Στον αθλητισμό η προσπάθεια και η πίστη δημιουργούν μικρά θαύματα. Κάτι τέτοιο κατάφεραν οι αθλήτριες της ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ, μόνο που το από που ξεκίνησαν, ο περιορισμένος χρόνος προετοιμασίας τους, η παράδοση και η δυναμικότητα των αντιπάλων της και ο πολύ περιορισμένος αριθμός αθλητριών της ομάδας αναγάγουν αυτό το κατόρθωμα σε άθλο. Τα κορίτσια της ΑΕΠ κατέθεσαν ψυχή, ξεπέρασαν τον εαυτό τους και έριξαν τα θεμέλια για μια αληθινή ΟΜΑΔΑ.

Στον πρώτο της αγώνα, η ΑΕΠ αντιμετώπισε την πολύ καλά προετοιμασμένη ομάδα του Αρίωνα Πτολεμαϊδας σε ένα αγώνα για δυνατά νεύρα. Παρά το πολύ καλό της ξεκίνημα, η ΑΕΠ δεν έπαιζε αποτελεσματική άμυνα με αποτέλεσμα να μην ξεφεύγει με σκορ ασφαλείας. Στο 45ο λεπτό με τη διαφορά στο +6, ο Αρίωνας πέρασε στην αντεπίθεση και σε συνδυασμό με το πολύ μεγάλο άγχος των αθλητριών της ΑΕΠ κάλυψε τη διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας παίχτηκε στο γκολ. Εκεί όμως ήταν που ξεπέρασαν τον εαυτό τους και το άγχος οι αθλήτριες του Πανοράματος, πήραν πρωτοβουλίες και με "παλικαρίσια" γκολ πήραν τη νίκη αν και αγωνίστηκαν με λιγότερη παίκτρια τα τελευταία δυο λεπτά.

Τα 5 λεπτα του αγώνα: 3-0, 6-1, 9-2, 10-4, 11-6, 12-9(ημίχρονο), 14-11, 17-13, 19-13, 19-18, 22-22, 26-25(τελικό)

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ: (Χριστοδουλίδης Τριαντάφυλλος): Αγγελάκη (τ/φ), Νταντίρα(τ/φ), Γκάγκου 5,   Καλαπούτη Άρτ. 5, Μανάβη 3, Χριστοδουλίδου 10, Καραβέλη 2, Κένζυ-Τζιάτζιου 1, Gjerghi, Ζευγαρίδου, Μπλιγιάννου, Θωμαϊδου, Ρούκα.

Φ.Σ. Αρίων Πτολεμαϊδας: (Βακάλης Σωκράτης) Τριανταφυλλίδου,Τσιρανίδου , Χατζηιωάννου 5,  Γιώβη 11, Ακριτίδου, Τάγκα 1, Τσερέπη, Αμανατίδου 1, Τσεμπερλίδου 2, Τριανταφύλλου, Κωνσταντινίδου, Νικολαϊδου 5.

Στον 2ο αγώνα της με τα Γιαννιτσά, δεδομένης της μεγάλης διαφοράς δυναμικότητας των δυο ομάδων και του μικρού ρόστερ της ομάδας, επιλέχθηκε να γίνει rotation για να ξεκουραστούν οι "βασικές" παίκτριες. Το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο και φυσιολογικό.

Τα 5 λεπτα του αγώνα: 2-1, 6-1, 9-2, 12-2, 15-2, 17-3(ημίχρονο), 19-5, 19-7, 22-7, 26-9, 28-11, 29-14 (τελικό).

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών: (Αναστασίου Ελένη) Ανδρίτσου 7, Ζιάκα 5,Κεχαγιά 1, Μαυροπούλου, Ντιμτσούδη, Ξηρίδου 1, Παναγιωτίδου 2 Παπαδοπούλου, Πέϊου 2, Πλιόγκα, Πυριτίδου, Σκούφα 1, Σωτηριάδου 1, Τροχίδου, Φράγκου 9.

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ: (Χριστοδουλίδης Τριαντάφυλλος): Αγγελάκη (τ/φ), Νταντίρα(τ/φ), Γκάγκου 2,   Καλαπούτη Άρτ., Μανάβη 1, Χριστοδουλίδου 4, Καραβέλη 4, Κένζυ-Τζιάτζιου, Gjerghi 3, Ζευγαρίδου, Μπλιγιάννου, Θωμαϊδου, Ρούκα.

Στον τελευταίο της αγώνα στον όμιλο, η ομάδα κορασίδων της ΑΕΠ έδειξε δείγματα των πραγματικών της δυνατοτήτων. Ψυχωμένη και καλά τοποθετημένη στον αγωνιστικό χώρο, έδειξε από την πρώτη στιγμή πως δεν θα άφηνε με τίποτα να της ξεφύγει η νίκη. Ξεδίπλωσε τις επιθετικές της αρετές και ξεπέρασε το "εμπόδιο" του εξαιρετικού αντίπαλου τερματοφύλακα, έπαιξε μυαλωμένα και εκμεταλλεύθηκε τα κενά και τέλος έπαιξε στην άμυνα όπως δεν είχε ξαναπαίξει! Ήταν στην άμυνα που έγινε αυτή η "ζύμωση" θέλησης, συγκέντρωσης, ομαδικότητας και αποφασιστικότητας, των στοιχείων δηλαδή που φτιάχνουν μια ΟΜΑΔΑ.

Τα 5 λεπτα του αγώνα:2-4, 5-5, 8-6, 9-8, 11-8, 13-11 (ημίχρονο), 16-13, 17-14, 19-17, 23-18, 25-19, 27-20(τελικό)

ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού: (Λαγοπούλου Μαίρη) Μακρή, Μανιά Κατ. 10, Καραγιάννη, Μπακιρλή, Μαργέτα, Γέρλοβα, Βάλβη 1, Καπασσα, Τσακαρίσογλου 2, Τσαρπάρα, Σπυριδωνάκου, Ταβλαρίδη 6, Μανιά Ιωαν. 1, Τζάννου.

Terzidis gnothi Aristoteleio Odontiatreio wweddings Roukas kipos Hotel Panorama Παραδοσιακό στο Πανόραμα Άγιος Λουκάς Elenidis Tsitsirigkos Fitnessandsportsgr Γκουγκλέρη Anagennisi Gialos